TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41JA
D38999/26FG41JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41JA.pdf
Availability of D38999/26FG41JA
QUANTITY
D38999/26FG41JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41JA
Related LinksD38999/, D38999/26FG41JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41JA Details Description
Related parts for D38999/26FG41JA
IC WATCHDOG PIN-SELECT SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 800 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB FP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf