TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41JB
D38999/26FG41JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41JB.pdf
Availability of D38999/26FG41JB
QUANTITY
D38999/26FG41JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41JB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41JB
Related LinksD38999/, D38999/26FG41JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41JB Details Description
Related parts for D38999/26FG41JB
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM25S/AE25G/CMM25S datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf