TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41JE
D38999/26FG41JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41JE.pdf
Availability of D38999/26FG41JE
QUANTITY
D38999/26FG41JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41JE
Related LinksD38999/, D38999/26FG41JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41JE Details Description
Related parts for D38999/26FG41JE
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
YOKE CLAMP W/GN-YLW HOOD 10X3MM datasheet.pdf
PAD THERMAL SIZE80 FOR AMPSS MOD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
TXRX LIN 5V VREG 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf