Souriau Connection Technology D38999/26FG41PBL
D38999/26FG41PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41PBL
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FG41PBL.pdf
Availability of D38999/26FG41PBL
QUANTITY
D38999/26FG41PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG41PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG41PBL Details Description
Related parts for D38999/26FG41PBL
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVR SET TORX W/POUCH 10PC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf