Amphenol Aerospace Operations D38999/26FG41SC
D38999/26FG41SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FG41SC.pdf
Availability of D38999/26FG41SC
QUANTITY
D38999/26FG41SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41SC
Related LinksD38999/, D38999/26FG41SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FG41SC Details Description
Related parts for D38999/26FG41SC
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO-220FI datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SCT3250EX 27.2" 8" EX112 W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS datasheet.pdf