TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH21HC
D38999/26FH21HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FH21HC.pdf
Availability of D38999/26FH21HC
QUANTITY
D38999/26FH21HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21HC
Related LinksD38999/, D38999/26FH21HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH21HC Details Description
Related parts for D38999/26FH21HC
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER STMICRO ST7 DIP40/QFP64 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 360 OHM 25% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERMINAL SUPPORT datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 9POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf