Souriau Connection Technology D38999/26FH21PBL
D38999/26FH21PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FH21PBL.pdf
Availability of D38999/26FH21PBL
QUANTITY
D38999/26FH21PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FH21PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FH21PBL Details Description
Related parts for D38999/26FH21PBL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TRANSCEIVER 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.5A 410 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf