Souriau Connection Technology D38999/26FH21PNL
D38999/26FH21PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FH21PNL.pdf
Availability of D38999/26FH21PNL
QUANTITY
D38999/26FH21PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FH21PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FH21PNL Details Description
Related parts for D38999/26FH21PNL
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 280KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY SSR 3PH 25A@500VAC 12-24V datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/180LR SN OR BX datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
MED FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf