Souriau Connection Technology D38999/26FH21SBL
D38999/26FH21SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FH21SBL.pdf
Availability of D38999/26FH21SBL
QUANTITY
D38999/26FH21SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FH21SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FH21SBL Details Description
Related parts for D38999/26FH21SBL
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC PHY/LINK LAYER CTRLR 196-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG STEEL 2.5X2.5" GR datasheet.pdf
DSUB 3HK3 F HP PC G T datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf