Amphenol Aerospace Operations D38999/26FH53BN
D38999/26FH53BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FH53BN.pdf
Availability of D38999/26FH53BN
QUANTITY
D38999/26FH53BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53BN
Related LinksD38999/, D38999/26FH53BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FH53BN Details Description
Related parts for D38999/26FH53BN
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 20A 150V HS FERRULE datasheet.pdf
PROCRMP DIESET 12-10 ULTRAFAST datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 84UH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf