TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH53PE
D38999/26FH53PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FH53PE.pdf
Availability of D38999/26FH53PE
QUANTITY
D38999/26FH53PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53PE
Related LinksD38999/, D38999/26FH53PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH53PE Details Description
Related parts for D38999/26FH53PE
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 110/220VAC CHAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
.250 SGL TAB 1 HOLE 45/SLANT TIN datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf