TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH53SB-LC
D38999/26FH53SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FH53SB-LC.pdf
Availability of D38999/26FH53SB-LC
QUANTITY
D38999/26FH53SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FH53SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH53SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26FH53SB-LC
CONN HDR 3POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 23POS SGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI-ION 1CELL 9UCSP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf