TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH55BE
D38999/26FH55BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH55BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FH55BE.pdf
Availability of D38999/26FH55BE
QUANTITY
D38999/26FH55BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH55BE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH55BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH55BE
Related LinksD38999/, D38999/26FH55BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH55BE Details Description
Related parts for D38999/26FH55BE
ADAPTER TERM STRIP JACK 6-32 BLU datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 52POS VERT datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VDC SOCKETABLE datasheet.pdf
IC PHASE LOCKED LOOP 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5.8A 6TSOP datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 29POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf