Amphenol Aerospace Operations D38999/26FH55PALC
D38999/26FH55PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH55PALC
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FH55PALC.pdf
Availability of D38999/26FH55PALC
QUANTITY
D38999/26FH55PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH55PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH55PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH55PALC
Related LinksD38999/2, D38999/26FH55PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FH55PALC Details Description
Related parts for D38999/26FH55PALC
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 0.1A PNL MNT PLUNGER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 57V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 13MM LC RED C.A.- datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 135MA 11.4 OHM datasheet.pdf