TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24AA
D38999/26FJ24AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FJ24AA.pdf
Availability of D38999/26FJ24AA
QUANTITY
D38999/26FJ24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24AA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ24AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24AA Details Description
Related parts for D38999/26FJ24AA
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT MINI PNL MNT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 1.25GHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf