TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24SE
D38999/26FJ24SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ24SE.pdf
Availability of D38999/26FJ24SE
QUANTITY
D38999/26FJ24SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24SE
Related LinksD38999/, D38999/26FJ24SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24SE Details Description
Related parts for D38999/26FJ24SE
RES ARRAY 5 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .200" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HAN-YELLOCK 60 PANEL PUNCH datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf