TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ29JE
D38999/26FJ29JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ29JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ29JE.pdf
Availability of D38999/26FJ29JE
QUANTITY
D38999/26FJ29JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ29JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ29JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ29JE
Related LinksD38999/, D38999/26FJ29JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ29JE Details Description
Related parts for D38999/26FJ29JE
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS VERT BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 6V datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO SCREW MOUNT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
D4JL-2NFA-D6 datasheet.pdf
RJ45 CBL ASSY ETHERNET datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 350VDC datasheet.pdf