Souriau Connection Technology D38999/26FJ37PAL
D38999/26FJ37PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ37PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ37PAL.pdf
Availability of D38999/26FJ37PAL
QUANTITY
D38999/26FJ37PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ37PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ37PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ37PAL
Related LinksD38999/2, D38999/26FJ37PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ37PAL Details Description
Related parts for D38999/26FJ37PAL
IC PROGRAM 4.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 150V 6.5KA CHASSIS datasheet.pdf
SENS PRX 3MMDIA .8MMDIST DC2W-NO datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1A MINI-PWR datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 22-25AWG .110 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf