Souriau Connection Technology D38999/26FJ37SC
D38999/26FJ37SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ37SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ37SC.pdf
Availability of D38999/26FJ37SC
QUANTITY
D38999/26FJ37SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ37SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ37SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ37SC
Related LinksD38999/, D38999/26FJ37SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ37SC Details Description
Related parts for D38999/26FJ37SC
SCREWDRIVER POZIDRIV #2 8.62" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
AC DRIVE,460VAC 3PH 1.1KW 3.4A datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7 datasheet.pdf
SENSOR OPTIC NPN 12-24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 290MA 1.48 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF X7R datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf