TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43BE
D38999/26FJ43BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ43BE.pdf
Availability of D38999/26FJ43BE
QUANTITY
D38999/26FJ43BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43BE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43BE
Related LinksD38999/, D38999/26FJ43BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43BE Details Description
Related parts for D38999/26FJ43BE
RES SMD 3.9M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
PNL MNT GRN, RED 20MA W/WIRE 8" datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
25+25 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf