TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43HD
D38999/26FJ43HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ43HD.pdf
Availability of D38999/26FJ43HD
QUANTITY
D38999/26FJ43HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43HD
Related LinksD38999/, D38999/26FJ43HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43HD Details Description
Related parts for D38999/26FJ43HD
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf