TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43HN
D38999/26FJ43HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ43HN.pdf
Availability of D38999/26FJ43HN
QUANTITY
D38999/26FJ43HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43HN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ43HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43HN Details Description
Related parts for D38999/26FJ43HN
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MAC CTLR 1PORT W/BUS 48-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
18POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLACK datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2/110 AR datasheet.pdf