Souriau Connection Technology D38999/26FJ43SNL
D38999/26FJ43SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ43SNL.pdf
Availability of D38999/26FJ43SNL
QUANTITY
D38999/26FJ43SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FJ43SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ43SNL Details Description
Related parts for D38999/26FJ43SNL
FIXED IND 330UH 400MA 665 MOHM datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 4000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC TACH datasheet.pdf