Souriau Connection Technology D38999/26FJ43SNL
D38999/26FJ43SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ43SNL.pdf
Availability of D38999/26FJ43SNL
QUANTITY
D38999/26FJ43SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FJ43SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ43SNL Details Description
Related parts for D38999/26FJ43SNL
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 256K 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL 4PIN .250 FASTON datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
PROPELLER BOARD OF EDUCATION datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
RES 10K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf