TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ61BN
D38999/26FJ61BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ61BN.pdf
Availability of D38999/26FJ61BN
QUANTITY
D38999/26FJ61BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61BN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ61BN Details Description
Related parts for D38999/26FJ61BN
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE END FEED datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 32.4V 4KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf