Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ61JA
D38999/26FJ61JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ61JA.pdf
Availability of D38999/26FJ61JA
QUANTITY
D38999/26FJ61JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61JA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ61JA Details Description
Related parts for D38999/26FJ61JA
LED RED T-3/4 RT ANG LOW CUR PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
LED .43" 3L BA9S 590NM SYLW WTR datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-9 POS NON SHORT datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 1V 15A datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OPAMP 500MHZ SGL FET 8SOIC datasheet.pdf