Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ61JN
D38999/26FJ61JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FJ61JN.pdf
Availability of D38999/26FJ61JN
QUANTITY
D38999/26FJ61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61JN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ61JN Details Description
Related parts for D38999/26FJ61JN
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf