Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ61PA
D38999/26FJ61PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ61PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ61PA.pdf
Availability of D38999/26FJ61PA
QUANTITY
D38999/26FJ61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ61PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ61PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ61PA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ61PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ61PA Details Description
Related parts for D38999/26FJ61PA
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
ISO CARD SECURE MEMORY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 38PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 10MW DO213AB datasheet.pdf