Amphenol Aerospace Operations D38999/26FJ8AC
D38999/26FJ8AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ8AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ8AC.pdf
Availability of D38999/26FJ8AC
QUANTITY
D38999/26FJ8AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ8AC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ8AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert25-8
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Twinax
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ8AC
Related LinksD38999/, D38999/26FJ8AC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FJ8AC Details Description
Related parts for D38999/26FJ8AC
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART 8DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V -15V 15V 80W datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
EVAL BRD LED DRIVER ADJ LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf