Amphenol Aerospace Operations D38999/26JA35PCLC
D38999/26JA35PCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JA35PCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26JA35PCLC.pdf
Availability of D38999/26JA35PCLC
QUANTITY
D38999/26JA35PCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JA35PCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JA35PCLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JA35PCLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JA35PCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JA35PCLC Details Description
Related parts for D38999/26JA35PCLC
RES SMD 18K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
KIT ACCY F1 SERIAL US CORD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-WIRE 10M datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 51UH SMD datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
ANT MIMO CEIL MT 91MM RTNC MALE datasheet.pdf
MOV DIN SPD 2-0 REMOTE 2P 230V datasheet.pdf