Souriau Connection Technology D38999/26JA98PD
D38999/26JA98PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JA98PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JA98PD.pdf
Availability of D38999/26JA98PD
QUANTITY
D38999/26JA98PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JA98PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26JA98PD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JA98PD
Related LinksD38999/, D38999/26JA98PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JA98PD Details Description
Related parts for D38999/26JA98PD
TXRX SGL MODE 155MBD 1X9 EXT TMP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 100POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf