Amphenol Aerospace Operations D38999/26JD19PB
D38999/26JD19PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JD19PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JD19PB.pdf
Availability of D38999/26JD19PB
QUANTITY
D38999/26JD19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JD19PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JD19PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JD19PB
Related LinksD38999/, D38999/26JD19PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JD19PB Details Description
Related parts for D38999/26JD19PB
RES SMD 2.21K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT HI FREQ 10A datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf