Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26SBLC
D38999/26JE26SBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JE26SBLC.pdf
Availability of D38999/26JE26SBLC
QUANTITY
D38999/26JE26SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26SBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26SBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26SBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JE26SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26SBLC Details Description
Related parts for D38999/26JE26SBLC
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH INSULATION BOOT CG/KG datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 1A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
SGE1510-2-0710A-2000C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN HDR PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf