Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE26SCLC
D38999/26JE26SCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE26SCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JE26SCLC.pdf
Availability of D38999/26JE26SCLC
QUANTITY
D38999/26JE26SCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE26SCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE26SCLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE26SCLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JE26SCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE26SCLC Details Description
Related parts for D38999/26JE26SCLC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
RES SMD 267KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 50A SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf