Amphenol Aerospace Operations D38999/26JE6PA
D38999/26JE6PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JE6PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JE6PA.pdf
Availability of D38999/26JE6PA
QUANTITY
D38999/26JE6PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JE6PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JE6PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JE6PA
Related LinksD38999/, D38999/26JE6PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JE6PA Details Description
Related parts for D38999/26JE6PA
OSC XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BINARY COUNT 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOA 13DB LC/UPC BB datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 91MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf