Amphenol Aerospace Operations D38999/26JF11JNLC
D38999/26JF11JNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JF11JNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JF11JNLC.pdf
Availability of D38999/26JF11JNLC
QUANTITY
D38999/26JF11JNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JF11JNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JF11JNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JF11JNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JF11JNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JF11JNLC Details Description
Related parts for D38999/26JF11JNLC
TRANS NPN 15V 0.2A TO92 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN HEADER PA 15POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
IC POT TRIMMER NV 10K 8-USOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf