Amphenol Aerospace Operations D38999/26JF11SNLC
D38999/26JF11SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JF11SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26JF11SNLC.pdf
Availability of D38999/26JF11SNLC
QUANTITY
D38999/26JF11SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JF11SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JF11SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JF11SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26JF11SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JF11SNLC Details Description
Related parts for D38999/26JF11SNLC
EDGECARD 212POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER SWITCH DUAL USB 8SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C S 72" WHT JACKS datasheet.pdf