ITT Cannon, LLC D38999/26JF32HB
D38999/26JF32HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JF32HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CABLE PIN
Datasheet Download
D38999/26JF32HB.pdf
Availability of D38999/26JF32HB
QUANTITY
D38999/26JF32HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JF32HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JF32HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JF32HB
Related LinksD38999/, D38999/26JF32HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26JF32HB Details Description
Related parts for D38999/26JF32HB
CAP ALUM 68UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 390 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS GOLD SMD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1/5W 3% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 6POS SMD datasheet.pdf