Amphenol Aerospace Operations D38999/26JF32HN
D38999/26JF32HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JF32HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JF32HN.pdf
Availability of D38999/26JF32HN
QUANTITY
D38999/26JF32HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JF32HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JF32HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JF32HN
Related LinksD38999/, D38999/26JF32HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JF32HN Details Description
Related parts for D38999/26JF32HN
JUMPER-H1504TR/A2015G/H1504TR12" datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
BIT SET TORX W/CASE 12PC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IO NICU MESHG PU V0 REC datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.394" DIA BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBG datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.05 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf