Souriau Connection Technology D38999/26JG11AB
D38999/26JG11AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG11AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26JG11AB.pdf
Availability of D38999/26JG11AB
QUANTITY
D38999/26JG11AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG11AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG11AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG11AB
Related LinksD38999/, D38999/26JG11AB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JG11AB Details Description
Related parts for D38999/26JG11AB
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT .4" 3DGT CC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A ITO220AB datasheet.pdf
CONN COVER ADAPTER 50POS GRAY datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MICRO 51C S 72" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
IC MICROCONTROL W/PRESSURE SENSE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220FP-3 datasheet.pdf