Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG11PA
D38999/26JG11PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JG11PA.pdf
Availability of D38999/26JG11PA
QUANTITY
D38999/26JG11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG11PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG11PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG11PA
Related LinksD38999/, D38999/26JG11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG11PA Details Description
Related parts for D38999/26JG11PA
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 12V 1.8VOUT SMD datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.43" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO220F datasheet.pdf