Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG11PB
D38999/26JG11PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JG11PB.pdf
Availability of D38999/26JG11PB
QUANTITY
D38999/26JG11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG11PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG11PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG11PB
Related LinksD38999/, D38999/26JG11PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG11PB Details Description
Related parts for D38999/26JG11PB
CONN CRIMP TERM FEMALE 20-24AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 90PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 468W DG HS datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC datasheet.pdf
7 POS TERMI-BLOK HDR DIR. POL.AU datasheet.pdf