Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG11SB
D38999/26JG11SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26JG11SB.pdf
Availability of D38999/26JG11SB
QUANTITY
D38999/26JG11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG11SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG11SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG11SB
Related LinksD38999/, D38999/26JG11SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG11SB Details Description
Related parts for D38999/26JG11SB
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 200V NP0 0612 datasheet.pdf
PLUG COMPONENT NOM VOLTAGE 1000V datasheet.pdf
RES 635 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 50M datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf