Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG16AN
D38999/26JG16AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG16AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26JG16AN.pdf
Availability of D38999/26JG16AN
QUANTITY
D38999/26JG16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG16AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG16AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG16AN
Related LinksD38999/, D38999/26JG16AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG16AN Details Description
Related parts for D38999/26JG16AN
FILTER LINE 8.5MH 3.5A TF SERIES datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 29PSI MAX datasheet.pdf
SW DIP SPST 8POS SEALED GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TI900 TO-220 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 5.5V 3.8A datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf