Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG16JN
D38999/26JG16JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG16JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JG16JN.pdf
Availability of D38999/26JG16JN
QUANTITY
D38999/26JG16JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG16JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG16JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG16JN
Related LinksD38999/, D38999/26JG16JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG16JN Details Description
Related parts for D38999/26JG16JN
MODULE TXRX TRUE RF 433MHZ datasheet.pdf
HEATSHRINK LABEL 1/8" X 8' datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 10% 3024 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf