Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG16PN
D38999/26JG16PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JG16PN.pdf
Availability of D38999/26JG16PN
QUANTITY
D38999/26JG16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG16PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG16PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG16PN
Related LinksD38999/, D38999/26JG16PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG16PN Details Description
Related parts for D38999/26JG16PN
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT353 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT MFC5.6 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf