ITT Cannon, LLC D38999/26JH21BN
D38999/26JH21BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH21BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
D38999/26JH21BN.pdf
Availability of D38999/26JH21BN
QUANTITY
D38999/26JH21BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH21BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH21BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH21BN
Related LinksD38999/, D38999/26JH21BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26JH21BN Details Description
Related parts for D38999/26JH21BN
FIXED IND 7.6UH 5.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP MICA 8200PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V .17A SOT-23 datasheet.pdf