ITT Cannon, LLC D38999/26JH21JA
D38999/26JH21JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH21JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
D38999/26JH21JA.pdf
Availability of D38999/26JH21JA
QUANTITY
D38999/26JH21JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH21JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH21JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH21JA
Related LinksD38999/, D38999/26JH21JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26JH21JA Details Description
Related parts for D38999/26JH21JA
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
LED LIGHT BAR 8.89X3.81MM RED datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf