Amphenol Aerospace Operations D38999/26JH53JN
D38999/26JH53JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH53JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JH53JN.pdf
Availability of D38999/26JH53JN
QUANTITY
D38999/26JH53JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH53JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH53JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH53JN
Related LinksD38999/, D38999/26JH53JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JH53JN Details Description
Related parts for D38999/26JH53JN
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8MAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
D4SL-N3FFG-D5 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf