Souriau Connection Technology D38999/26JH53PA
D38999/26JH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JH53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JH53PA.pdf
Availability of D38999/26JH53PA
QUANTITY
D38999/26JH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JH53PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JH53PA
Related LinksD38999/, D38999/26JH53PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JH53PA Details Description
Related parts for D38999/26JH53PA
CONN HEADER 6POS RTANG .250 TIN datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-QSOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 SLVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 67.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE UFAST 200V 1A DO214AC datasheet.pdf